آزمون MSRT | دانلود سوالات و منابع آزمون

آزمون MSRT (Ministry of Science, Research and Technology) به معنی «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» است.

این آزمون پیش از این با نام MCHE (Ministry of Culture and Higher Education) به معنی «وزارت فرهنگ و آموزش عالی» برگزار می‌شد.

کلیه دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی، این آزمون را برای مصاحبه دکتری و شرکت در آزمون جامع دکتری معتبر می‌دانند. لذا لازم است دانشجویان حداقل نمره لازم ( ۶۵ از ۱۰۰) است را برای پذیرش و ادامه تحصیل در مقطع دکتری کسب کرده و ارائه دهند.

در حال حاضر به دلیل هزینه‌بر و سخت‌تر بودن آزمون‌‌های بین المللی نظیر IELTS و TOEFL، این تلقی در بین دانشجویان وجود دارد که آزمون‌ MSRT از لحاظ علمی سطح ساده‌تری دارد اما طبق آمار اعلام شده تنها ۲۰ درصد از داوطلبان در هر دوره قادر به کسب نمره حداقلی در این آزمون هستند.

آزمون زبان MSRT تقریبا هر ماه توسط وزارت علوم برگزار می‌گردد و نتیجه آن کمتر از یک هفته از طریق وبسایت وزارت علوم اعلام ‌می‌گردد. برای اعتبارسنجی مدرک این آزمون، موسسات و دانشگاه‌ها می‌توانند از طریق کدرهگیری مربوط به هر کارنامه، از صحت و اعتبار آن اطمینان حاصل کنند. مدرک این آزمون برای دانشگاه‌های ایران تا 2 سال معتبر است.

آزمون MSRT در سال معمولا بین ۹ الی ۱۰ مرتبه برگزار می‌گردد و شرکت در آزمون محدودیت ندارد و در صورت عدم قبولی در یک دوره می‌توان در دوره های بعدی نیز ثبت نام کرد ولی داوطلبانی که نمرات آنها بالاتر از ۷۵ باشد تا یکسال نمی‌توانند در این آزمون شرکت نمایند زیرا ظرفیت این آزمون به نسبت شرکت کنندگان بسیار محدود می‌باشد.

طبق اعلام رسمی دانشگاه‌ها، حداقل نمره قابل قبول برای آزمون MSRT بدین شرح است:

حد نصاب نمرات آزمون زبان دکترا وزارت علوم

ساختار آزمون MSRT

این آزمون از 100 نمره است که در مدت زمان 110 دقیقه می‌بایست به سوالات آن پاسخ داده شود. این آزمون بدون احتساب نمره منفی است به همین دلیل به داوطلبان توصیه می‌کنیم که به همه سوالات پاسخ دهند.

این آزمون از سه قسمت تشکیل شده است:

  • بخش مهارت شنیداری (Listening Comprehension) شامل ۳۰ سوال شنیداری در 40 دقیقه

در این قسمت از آزمون که معمولا در ۲ یا ۳ بخش سنجیده می‌شود، به صورتی‌ است که صوت‌هایی از یک دیالوگ و یا مونولوگ می‌باشد که پس از شنیدن و اتمام بخش صوت، به سوالات پاسخ می‌دهید.

  • گرامر و ساختار (Structure and Written Expression) شامل ۳۰ تست در ۲۰ دقیقه

این بخش از آزمون، دارای ۳۰ سوال است که نیمی از آن بصورت سوالات تستی چهارگزینه‌ای و بخشی دیگر دارای جملاتی است که زیر ۴ بخش از کلمات یا عبارات آن خط کشیده شده و لازم است که داوطلب با درک گرامری خود، پاسخ غلط را از بین گزینه‌ها انتخاب کند.

  • مهارت درک مطلب (reading comprehension) شامل ۴۰ تست در ۵۰ دقیقه

در این بخش که دارای ۲ یا ۳ متن می‌باشد، نیاز است داوطلب با درک مفهوم و جزئیات متن به سوالات پرسیده شده به درستی پاسخ داده شود.

نکته تعیین کننده در این بخش این است که برای مدیریت کردن زمان خواندن متون این بخش، ابتدا سوالات پرسیده شده بعد از هر متن را خوانده و متناسب با سوالات به خواندن متن مشغول شوید.

 

 

آزمون MSRT | برای قبولی در آزمون MSRT از چه منابعی استفاده کنیم؟

داوطلبین گرامی توجه داشته باشند که این آزمون به دلیل اینکه میان تمام رشته‌ها و گرایش‌ها مشترک است، متن‌ها و لغات مورد سوال بصورت عمومی بوده و بنا نیست از رشته‌ و زمینه خاصی طرح شود. این امر باعث می‌شود تا داوطلبان با فراگیری زبان عمومی و واژگان پرتکرار، به راحتی بتوانند بر مباحث این آزمون مسلط شوند.

در ادامه به دو منبع اصلی که داوطلبین در دوره‌های برگزار شده توسط استاد پورفخار، استفاده کرده و با نمرات بالا قبول شده اند، اشاره می‌کنیم:

1- دوره جامع گرامر کنکور زبان دکترا

در این دوره با تدریس کتاب جامع گرامر زبان انگلیسی ویژه داوطلبین آزمون زبان دکترا، که در آن بیش از ۸۰۰ تست از آزمون‌های دوره‌های قبل مورد بررسی قرار گرفته، قادر خواهید بود تا بیش از ۹۰ درصد تست‌های بخش گرامر این آزمون را به درستی پاسخ دهید. داوطلبین گرامی می‌توانند این دوره را بصورت حضوری و یا آنلاین از طریق همین وبسایت فرا بگیرند.

2- کتاب لغات اختصاصی آزمون زبان دکترا

داوطلبینی که دارای تجربه شرکت در چندین دوره از این آزمون را دارند، به خوبی می‌دانند مطالعه و خواندن کتب لغت مانند ۵۰۴ و یا ۱۱۰۰ نمی‌تواند باعث افزایش نمره آنها در سر امتحان شود، چراکه هیچ تضمینی وجود ندارد که حتما و الزاما از این منابع سوال طرح شود. پیشنهادی که برای داوطلبین داریم، استفاده از کتاب لغات اختصاصی آزمون زبان دکتراست. در این کتاب، با بررسی بیش از ۴۵۰۰۰ کلمه از آزمون‌های دوره‌های قبل که بر اساس تکرار دسته بندی شده، توانسته ایم به مجموعه ای جامع دست پیدا کنیم که باعث شده است داوطلبین با صرف زمان حدود ۲ الی ۳ هفته، پیشرفت چشمگیری در این زمینه داشته باشند چرا که لغات با منطق و بر اساس تکرار دسته بندی شده و این باعث می‌شود تا داوطلب از وقت خود بصورت هدفمند و بهینه استفاده کند. در ضمن در این کتاب، با آموزش پسوندها و پیشوندها توانسته ایم تا با آموزش ساخت واژه، داوطلب را بگونه ای مجهز کنیم که حتی کلماتی که معنای آن‌ها را نمی‌داند، به راحتی بتواند معنای حدودی آن را تشخیص دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این کتاب اینجا کلیک کنید.

طریق ثبت نام آزمون MSRT

برای ثبت نام و شرکت در این آزمون لازم است با مراجعه به وبسایت مرکز آزمون وزارت علوم به نشانی وب سایت این آزمون اقدام به ایجاد حساب کاربری کنید. برای ثبت نام مدارکی همچون عکس پرسنلی، تصویر آخرین مدرک تحصیلی، تصویر کارت ملی و صفحه‌ی اول شناسنامه باید در حساب کاربریتان آپلود گردد. پس از بررسی معتبر بودن این مدارک توسط مرکز آزمون، می‌توانید تاریخ و مکان مورد نظر برگزاری آزمون را انتخاب کنید.

طبق آخرین اطلاعیه، هزینه آزمون ۶۰ هزار تومان است که بصورت آنلاین پرداخت می‌شود.

توجه :ساختن پروفایل و همچنین ارسال پیام فقط در روز و ساعت اداری امکان پذیر می باشد (شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ الی ۱۶) بعد از ساعت ۱۶ و روزهای تعطیل امکان ایجاد پروفایل و ثبت‌نام وجود ندارد.

در انتخاب تاریخ و حوزه آزمون دقت لازم را داشته باشید  چون انصراف یا تغییر تاریخ و تغییر حوزه آزمون  امکان پذیر نمی باشد.

در حال حاضر این آزمون در شهر‌های تهران، اهواز، مشهد، تبریز، بابلسر، زاهدان، شیراز، همدان، قم، رشت، اصفهان، کرمانشاه، کرمان، اراک، اردبیل، یزد، کیش، بیرجند، خرم آباد، سنندج، قزوین، ایلام، گرگان، کاشان، سمنان برگزار می‌گردد.

 

تاریخ برگزاری آزمون MSRT

این مرکز آزمون زمان‌های برگزاری را بصورت ماه به ماه اعلام می‌کند در نتیجه برای اطلاع از زمان برگزاری و همچنین ثبت‌نام پیش از تکمیل ظرفیت حوزه‌ها لازم است داوطلبان وبسایت این مرکز را مرتباً چک کنند.

تفاوت آزمون MSRT و TOILIMO

بسیاری از داوطلبان در انتخاب آزمون مناسب‌تر دچار سردرگمی می‌شوند لذا لازم است تفاوت بین آزمون‌های مختلف را بررسی کرده و آزمون مدنظر را انتخاب کنند. بین آزمون‌های زبان مقطع دکتری، آزمون‌های MSRT و TOLIMO دارای شهرت بیشتری هستند که از لحاظ ساختار آزمون  و نمره دهی سیستم‌های متفاوتی دارند.

یکی از مهمترین تفاوت‌ها، بخش Writing یا همان بخش نوشتاری است که در آزمون TOLIMO مورد سنجش قرار می‌گیرد و به عنوان بخش جداگانه‌ای گزارش می‌شود درحالی که در آزمون MSRT این بخش وجود ندارد. در نتیجه برای داوطلبانی که مهارت لازم برای نوشتن به زبان انگلیسی را دارا نیستند پیشنهاد نمی‌شود در آزمون TOLIMO شرکت کنند.

نمره دهی TOLIMO بر اساس نمره‌ای بین ۳۱۰ و ۶۷۷ گزارش می‌شود که لازم است داوطلبان نمره بالاتر از ۵۱۰ را کسب کنند، این درحالی است که نمره دهی آزمون MSRT عددی بین ۰ تا ۱۰۰ است که در اغلب دانشگاه‌ها باید حداقل نمره 50 کسب شود.

سوالات متداول شما

۱- با سلام استاد من چندین دوره هست که دارم MSRT میدم ولی هیچ جوره نمرم بالای 40 نمیاد. تا یکی دوماه دیگم باید آزمون جامع بدم. برام تبدیل به کابوس شده. میشه یکی دیگه رو جای خودم بفرستم امتحان بده؟!

دوست عزیز، جدای از بحث غیر اخلاقی بودن این عمل، لازم به ذکر است این عمل در واقع جعل مدرک و هویت تلقی شده، و در صورت اثبات، ابطال نتیجه آزمون ، درج در پرونده تحصیلی و بین 2 الی 10 سال از شرکت در این آزمون منع خواهید شد.

۲- استاد برای بخش شنیداری چیکار میشه کرد؟ منبع خاصی معرفی می‌کنید که بشه زودتر به نتیجه رسید؟

دوست عزیز، مهارت پیدا کردن در شنیداری هرزبانی از جمله انگلیسی، عملی نیست که در کوتاه مدت قابل اجرا باشد. لازم است شما حدود ۲ الی ۳ ماه پیش از آزمون برای تقویت این مهارت اقدام کنید و کتب شنیداری و یا Listening موجود در بازار می‌تواند در این امر به شما کمک کنند. نکته طلایی برای تقویت این مهارت این است که همواره لغات و عبارات را با تلفظ صحیح انگلیسی به خاطر بسپارید.

۳- استاد این جزوه‌ای که خودتون نوشتتید میشه فقط با خوندن این قبول شد؟

دوست عزیز، جزوه تألیف شده شامل بیش از 800 تست دوره‌های گذشته با ترجمه و پاسخ کاملا تشریحی است که بصورت ویدیویی آموزش داده شده است که علاوه بر پوشش کامل مباحث گرامر، لغات پرتکرار و فن ترجمه در این جزوه آموزش داده می‌شود تا شما را از سردرگمی و انتخاب بین منابع مختلف بی‌نیاز می‌کند.

4- استاد من ۲ دوره‌ست که مجبور شدم به شهر دیگه ای برای آزمون برم چون تهران خیلی زود ظرفیت‌هاش پر میشه. همین رفت و آمد باعث شده استرس بگیرم و ۲ دوره رو خراب کنم. میشه لطفا راهنمایی بفرمایید.

دوست عزیز، شهر تهران به‌دلیل تعداد بالای شرکت کنندگان، معمولا در روز‌های اولیه ثبت نام تکمیل ظرفیت می‌شود. لذا لازم است اطلاعیه‌های مرکز آزمون MSRT را دنبال کنید که در ساعات اولیه ثبت‌نام بتوانید بدون مشکل اقدام به ثبت‌نام کنید.