آزمون زبان انگلیسی ( English Proficiency Test ) EPT ویژه داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد اسلامی است و توسط همین دانشگاه به منظور سنجش سطح زبان عمومی متقاضیان برگزار می‌گردد. تمامی دانشجویان دکتری این دانشگاه در صورت دارا نبودن مدرک بین المللی زبان انگلیسی با نمره تعیین شده توسط دانشگاه ، موظف به شرکت در آزمون EPT و کسب حداقل نمره قبولی در آن هستند. سوالات آزمون EPT مشابه آزمون‌های بین المللی است با این تفاوت که سطح سوالات مطرح شده در آزمون EPT از سطح ساده‌تری برخوردار است.

آزمون EPT از سال ۸۶ شروع و به طور منظم در واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برگزار گردیده است. تا قبل از اردیبهشت ماه ۹۲ این آزمون چهارمرتبه در سال و بصورت فصلی برگزار می‌شد اما هم اکنون این آزمون بصورت ماهانه در شهرهای تهران، شیراز، تبریز، مشهد، اصفهان، اهواز، کرج، کرمان، کرمانشاه، رشت، یزد و همدان در حال برگزاری می‌باشد.

دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس ضوابط این دانشگاه می‌توانند به دو صورت در آزمون جامع شرکت کنند یا باید حداقل نمره قبولی (۵۰۰) را در آزمون EPT کسب کنند و وارد آزمون جامع شوند یا اینکه نمره مشروط (۴۰۰) را به دست آورند و در آزمون جامع شرکت کنند و در فرصتی دیگر نمره قبولی زبان را کسب کنند.

لازم به ذکر است که نمره این آزمون گاها از ۱۰۰۰ نمره و گاهی از ۱۰۰ نمره مطرح می‌شود. وبسایت رسمی این دانشگاه نمره را بر حسب عددی از ۱۰۰۰ اعلام می‌کند.

حد نصاب نمرات قبولی دانشگاه آزاد سال ۹۸

آزمون EPT | ساختار آزمون

این آزمون در ۳ بخش واژگان، گرامر و درک مطلب داوطلبان را در مدت ۱۴۰ دقیقه مورد سنجش قرار می‌دهد.

بخش‌ها و منابع آزمون EPT بدین شرح است:

Vocabulary (واژگان)

این بخش در آزمون EPT  شامل ۲۵ سوال می‌باشد که بصورت چهارگزینه ای شرکت کننده را مورد سنجش قرار می‌دهد به نحوی که فرد می‌بایست از بین گزینه ها گزینه ی صحیح را مشخص نماید.

داوطلبینی که دارای تجربه شرکت در چندین دوره از این آزمون را دارند، به خوبی می‌دانند مطالعه و خواندن کتب لغت مانند ۵۰۴ و یا ۱۱۰۰ نمی‌تواند باعث افزایش نمره آنها در سر امتحان شود، چراکه هیچ تضمینی وجود ندارد که حتما و الزاما از این منابع سوال طرح شود. پیشنهادی که برای داوطلبین داریم، استفاده از کتاب لغات اختصاصی آزمون زبان دکتراست. در این کتاب، با بررسی بیش از ۴۵۰۰۰ کلمه از آزمون‌های دوره‌های قبل که بر اساس تکرار دسته بندی شده، توانسته ایم به مجموعه ای جامع دست پیدا کنیم که باعث شده است داوطلبین با صرف زمان حدود ۲ الی ۳ هفته، پیشرفت چشمگیری در این زمینه داشته باشند چرا که لغات با منطق و بر اساس تکرار دسته بندی شده و این باعث می‌شود تا داوطلب از وقت خود بصورت هدفمند و بهینه استفاده کند. در ضمن در این کتاب، با آموزش پسوندها و پیشوندها توانسته ایم تا با آموزش ساخت واژه، داوطلب را بگونه ای مجهز کنیم که حتی کلماتی که معنای آن‌ها را نمی‌داند، به راحتی بتواند معنای حدودی آن را تشخیص دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کتاب لغات اختصاصی آزمون زبان دکترا (EPT,MSRT) کلیک کنید.

 

Grammar (گرامر)

بخش اول آزمون دارای ۳۰ سوال است و بصورت چهارگزینه‌ای مطرح می‌شود و از داوطلب درباره دانش گرامری او سوال می‌پرسد.

پیش از آذرماه ۹۷ سوالات در این بخش بصورتی طراحی می‌شد که در هر سوال، زیر چهار عبارت خط کشیده بود که می‌بایست کلمه یا عباراتی که از لحاظ گرامری دارای اشکال بودند انتخاب می‌شدند.

بخش دوم گرامر این آزمون که دارای ۱۰ سوال است به نحوی که جملاتی کامل به عنوان گزینه‌ها به شما ارائه می‌گردد که یکی از این جمله ها از نظر ساختاری نادرست می‌باشد و داوطلب این گزینه را به عنوان گزینه مربوطه انتخاب می‌کند.

Reading (درک مطلب)

در بخش سوم که دارای ۲۰ سوال است لازم است داوطلب با مطالعه ۴ متن به سوالات مربوط به هر متن پاسخ صحیح دهد و موضوع این متون غالبا پیرامون مباحث علمی و متنوعی مطرح می‌شود.

Close Test (درک مطلب با متن ناقص)

آخرین بخش از آزمون بصورتی است که متن داده شده دارای ۱۵ جای خالی است که می‌بایست متناسب با گزینه‌های داده شده مفهوم جملات را به درستی کامل کنید. لازم به ذکر است این بخش صرفا به مهارت خواندن متن مرتبط نیست و لازم است برای پاسخگویی به بعضی از سوالات این بخش از دانش لغات و گرامر نیز استفاده کنید.

آزمون EPT| برای قبولی در آزمون EPT از چه منابعی استفاده کنیم؟

داوطلبین گرامی توجه داشته باشند که این آزمون به دلیل اینکه میان تمام رشته‌ها و گرایش‌ها مشترک است، متن‌ها و لغات مورد سوال بصورت عمومی بوده و بنا نیست از رشته‌ و زمینه خاصی طرح شود. این امر باعث می‌شود تا داوطلبان با فراگیری زبان عمومی و واژگان پرتکرار، به راحتی بتوانند بر مباحث این آزمون مسلط شوند.

در ادامه به دو منبع اصلی که داوطلبین در دوره‌های برگزار شده توسط استاد پورفخار، استفاده کرده و با نمرات بالا قبول شده اند، اشاره می‌کنیم:

1- دوره جامع گرامر کنکور زبان دکترا

در این دوره با تدریس کتاب جامع گرامر زبان انگلیسی ویژه داوطلبین آزمون زبان دکترا، که در آن بیش از ۸۰۰ تست از آزمون‌های دوره‌های قبل مورد بررسی قرار گرفته، قادر خواهید بود تا بیش از ۹۰ درصد تست‌های بخش گرامر این آزمون را به درستی پاسخ دهید. ناگفته نماند که سطح سوالات مطرح شده در آزمون EPT نسبت به آزمون MSRT دارای سطح ساده‌تری می‌باشد که در نتیجه امکان اخذ نمره در بخش گرامر را افزایش می‌دهد. داوطلبین گرامی می‌توانند این دوره را بصورت حضوری و یا آنلاین از طریق همین وبسایت فرا بگیرند.

2- کتاب لغات اختصاصی آزمون زبان دکترا

داوطلبینی که دارای تجربه شرکت در چندین دوره از این آزمون را دارند، به خوبی می‌دانند مطالعه و خواندن کتب لغت مانند ۵۰۴ و یا ۱۱۰۰ نمی‌تواند باعث افزایش نمره آنها در سر امتحان شود، چراکه هیچ تضمینی وجود ندارد که حتما و الزاما از این منابع سوال طرح شود. پیشنهادی که برای داوطلبین داریم، استفاده از کتاب لغات اختصاصی آزمون زبان دکتراست. در این کتاب، با بررسی بیش از ۴۵۰۰۰ کلمه از آزمون‌های دوره‌های قبل که بر اساس تکرار دسته بندی شده، توانسته ایم به مجموعه ای جامع دست پیدا کنیم که باعث شده است داوطلبین با صرف زمان حدود ۲ الی ۳ هفته، پیشرفت چشمگیری در این زمینه داشته باشند چرا که لغات با منطق و بر اساس تکرار دسته بندی شده و این باعث می‌شود تا داوطلب از وقت خود بصورت هدفمند و بهینه استفاده کند. در ضمن در این کتاب، با آموزش پسوندها و پیشوندها توانسته ایم تا با آموزش ساخت واژه، داوطلب را بگونه ای مجهز کنیم که حتی کلماتی که معنای آن‌ها را نمی‌داند، به راحتی بتواند معنای حدودی آن را تشخیص دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این کتاب اینجا کلیک کنید.

آزمون EPT |نحوه ثبت نام و هزینه آزمون

برای ثبت‌نام و شرکت در آزمون EPT لازم است از طریق سامانه ثبت نام آزمون EPT اقدام به ایجاد اکانت و ثبت نام نمایید و پس از انتخاب زمان آزمون مورد نظر و رزرو آن، هزینه آزمون را پرداخت نمایید.

هزینه این آزمون مطابق با آخرین تغیرات سامانه ثبت نام ۸۰ هزار تومان می‌باشد.

آزمون EPT |تقویم زمانی برگزاری آزمون

زمان‌های اعلام شده توسط مرکز آزمون به شرح زیر است:

تاریخ برگزاری ازمون ept سال ۹۸

تفاوت آزمون EPT و MSRT

به دلیل اینکه دانشگاه آزاد برای پذیرش مدرک زبان دکترا، آزمون‌‌های متعددی را معرفی کرده است، غالبا داوطلبان درباره انتخاب آزمون مناسب‌تر دچار سردرگمی می‌شوند. در بین این آزمون‌های EPT و MSRT دارای بیشترین شرکت کنندگان می‌باشند که علیرغم شباهت زیاد این دو آزمون، تفاوت‌هایی باهم دارند.

می‌توان گفت از نظر سطح و کیفیت سوالات این دو آزمون تقریبا مشابه همدیگر می‌باشند ولی عمده تفاوت این دو آزمون در بخش Listening یا همان بخش شنیداری می باشد که این بخش فقط در آزمون MSRT برگزار می‌شود.

آزمون MSRT در حوزه های امتحانی‌ شهرهای تهران، اهواز، مشهد، تبریز،  بابلسر، زاهدان، شیراز، همدان، قم، رشت، اصفهان، کرمانشاه، کرمان،  اراک، اردبیل، یزد، کیش، بیرجند، خرم آباد، سنندج، قزوین، ایلام، گرگان، کاشان، سمنان برگزار می‌گردد.

نظر داوطلبانی که در هر دو آزمون شرکت کرده اند این است که امکان گرفتن نمره قبولی در آزمون EPT‌ نسبت به آزمون MSRT ساده‌تر است چراکه اخد نمره قبولی در آزمون EPT حداقل ۵۰۰ از ۱۰۰۰ (۵۰ از ۱۰۰) است درحالی که نمره قبولی در آزمون MSRT حداقل ۶۵ از ۱۰۰ است.

سوالات متداول شما

1- من زبانم خیلی ضعیفه در حد صفر! واقعا نمی‌دونم باید چیکار کنم؟ تا حالا چند بار امتحان دادم ولی نمرم بالاتر از ۳۰ نیومده. لطفا راهنمایی کنید.

دوست عزیز، مهمترین عامل در یادگیری شما انگیزه شما برای یادگیریه. با دیدن رایگان آرشیو سوالات EPT می‌توانید به جمع بندی حدودی برسید.

2- اعتبار این مدرک چه مدت است و آیا خارج از کشور نیز دارای اعتبار است؟

این مدرک از زمان صدور، در داخل کشور به مدت ۲ سال اعتبار دارد و در خارج از کشور فاقد اعتبار است.

3- استاد من ۳ ماه بیشتر تا آزمون جامع فرصت ندارم. به نظرتون چقد زمان می‌بره تا بتونم قبول بشم؟ ممنون از راهنماییتون.

دوست عزیز، با تجربه‌ برگزاری دوره‌‌های جمع بندی گرامر، زمان تقریبی آموزش گرامر حدود ۲۰ الی ۳۰ ساعت می‌باشد که در پایان دوره شما قادر خواهید بود علاوه بر سوالات گرامر، واژگان و درک مطلب را با نمره ای دربازه ۶۰ الی ۹۰ بگذرانید.

4- استاد من ۷ دوره است که دارم شرکت می‌کنم اما هرکاری کردم نمرم بالاتر از ۴۰ نمیاد. میشه کسی رو فرستاد جای من امتحان بده؟

دوست عزیز، جدای از بحث غیراخلاقی بودن این عمل، لازم به ذکر است که نظارت بر این آزمون به صورت جدی پیگیری می‌شود و در صورت تخلف، نه تنها تا مدتی از شرکت در این آزمون منع می‌شوید بلکه برای ادامه تحصیل نیز به مشکل جدی خواهید خرد.

5- استاد میشه فقط با جزوه گرامرتون توی آزمون قبول شد؟ چون من اصلا زبانم خوب و نیست و چون شاغلم، نمیرسم لغت حفظ کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

دوست عزیز، جزوه جامع گرامر شامل بر ۷ فصل و بیش از ۸۰۰ سوال و پاسخ تشریحی است که به صورت ویدیویی ضبط شده تا استفاده دانشجویان راحت‌تر گردد. غیر از آموزش گرامر، در این جزوه سعی شده است تا فن ترجمه و لغات پرکاربرد نیز تدریس شود. تمامی سوالات جزوه دارای ترجمه فارسی بوده که نیاز شما را برای مطالعه منابع مختلف درک مطلب کاملا برطرف می‌کند.

6- استاد من ۲۰ روز دیگ امتحان دارم؟ دارم از استرس میمیرم. چطوری میتونم توی این مدت قبول بشم؟ توروخدا راهنمایی کنید.

دوست عزیز، خوشحالم که وقت کافی برای یادگرفتن دارید. جزوه گرامر شامل ۳۰ ساعت تدریس است که لازم حداقل  الی ۳ ۲ مرتبه کل این دوره رو مطالعه کنید تا به راحتی از پس امتحان بربیاید.

7- کدوم از این منابعی که برای واژگان نوشتید بهتره؟

دوست عزیز، به جرات می‌توان گفت که مشکل محدود بودن دایره واژگان انگلیسی برای داوطلبین این آزمون، بین همه فراگیر بوده و راهکار موثر و مفیدی ارائه نشده است. اما داوطلبینی که از کتاب لغات اختصاصی و پرتکرار آزمون EPT استفاده کردند به خوبی به تاثیر فوق العاده آن بر افزایش نمره در این آزمون واقف هستند. با توجه به اینکه اکثر داوطلبین این آزمون مدت زمان زیادی از مباحث آموزش زبان انگلیسی به دور بوده اند و همچنین در حال حاضر مشغول بکار هستند، این مجموعه باعث شده تا مطالعه هدفمند که در زمانی حدود ۱۰ الی ۱۵ روزه، نه تنها ترس خود را از واژگان از بین ببرند بلکه آن را تبدیل به نقطه قوت خود در قبولی این آزمون کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر، توضیحات کتاب لغات اختصاصی آزمون زبان دکترا را مطالعه کنید.