نمونه سوالات آزمون ept با پاسخ تشریحی | دانلود رایگان پاسخ تشریحی سوالات ept | نمونه سوالات ept با جواب تشریحی رایگان | سوالات آزمون ept | نمونه سوالات ept

آزمون EPT دانشگاه آزاد

آزمون زبان انگلیسی ( English Proficiency Test ) EPT ویژه داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد اسلامی است و توسط همین دانشگاه به منظور سنجش سطح زبان عمومی متقاضیان برگزار می‌گردد. تمامی دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد در صورت نداشتن مدرک آزمون‌های زبان انگلیسی بین المللی همچون TOEFL & IELTS ، موظف به شرکت در آزمون EPT و کسب حداقل نمره قبولی در این آزمون هستند. منابع آزمون EPT مشابه منابع آزمون‌های زبان انگلیسی بین المللی می‌باشد با این تفاوت که سطح سوالات مطرح شده در آزمون EPT از سطح ساده‌تری برخوردار است. داوطلبین می‌توانند با استفاده از سوالات EPT با سطح سوالات این آزمون آشنا شوند. لازم به ذکر است اعتبار این آزمون ۲ سال بوده و تنها برای دانشگاه آزاد معتبر می‌باشد.

 

نمره قبولی آزمون EPT

دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس ضوابط این دانشگاه می‌توانند به دو صورت در آزمون جامع شرکت کنند یا باید حداقل نمره قبولی (۵۰۰) را در آزمون EPT کسب کنند و وارد آزمون جامع شوند یا نمره مشروط (۴۰۰) را به دست آورند و در آزمون جامع شرکت کنند و در فرصتی دیگر نمره قبولی زبان را کسب کنند.

 

بخشنامه سهمیه ایثارگران در آزمون EPT

طی این بخشنامه، ایثارگران گرامی می‌توانند با احتساب ۱۰ نمره تخفیف، حدنصاب این آزمون را کسب کنند، به عبارت دیگر، معیار نمره مشروطی نمره (۳۰۰) و معیار نمره قبولی( ۴۰۰) خواهد بود.

لازم به ذکر است که نمره این آزمون گاها از ۱۰۰۰ نمره و گاهی از ۱۰۰ نمره مطرح می‌شود. سامانه آزمون ای پی تی نمرات را بر حسب عددی از ۱۰۰۰ اعلام می‌کند.

حدنصاب نمره قبولی آزمون EPT

ساختار آزمون EPT

این آزمون در ۳ بخش واژگان، گرامر و درک مطلب، داوطلبان را در مدت ۱۴۰ دقیقه مورد سنجش قرار می‌دهد.

ساختار سوالات EPT بدین شرح است:

Vocabulary (واژگان)

این بخش در آزمون EPT  شامل ۲۵ سوال می‌باشد که بصورت چهارگزینه ای شرکت کننده را مورد سنجش قرار می‌دهد به نحوی که فرد می‌بایست از بین گزینه ها گزینه ی صحیح را مشخص نماید. سوالی که خیلی از داوطلبین از این قسمت دارند این است که آیا با دانش گرامری، می‌توان به گزینه صحیح رسید؟ پاسخ این سوال خیر است، چراکه گزینه‌ها بصورتی طراحی می‌شوند که تنها با استفاده دانش واژگان خود می‌‌توانید به آنها پاسخ دهید.

داوطلبینی که دارای تجربه شرکت در چندین دوره از این آزمون را دارند، به خوبی می‌دانند مطالعه و خواندن کتب لغت مانند ۵۰۴ و یا ۱۱۰۰ به میزان بسیار اندکی توانسته باعث افزایش نمره آنها در این آزمون شود، چراکه هیچ تضمینی وجود ندارد که الزاما از این منابع سوال طرح شود لذا به داوطلبین گرامی پیشنهاد می‌شود از کتاب لغات اختصاصی آزمون EPT استفاده کنند. در این کتاب، با بررسی بیش از ۶۰۰۰۰ واژه از ۴۰ آزمون‌ دوره‌های قبل آزمون ای پی تی که به صورت تخصصی ریشه شناسی شده، به مجموعه‌ای ارزشمند دست یافته‌ایم به نحوی که واژگان بر اساس تعداد تکرار آنها مرتب شده که این امر باعث شده است داوطلبین با صرف زمان حدود ۲ الی ۳ هفته، پیشرفت چشمگیری در این زمینه داشته باشند؛ چرا که لغات با منطق و بر اساس تکرار دسته بندی شده و این باعث می‌شود تا داوطلب از وقت خود بصورت هدفمند و بهینه استفاده کند. در ضمن این کتاب، با آموزش پسوندها و پیشوندها توانسته است تا با آموزش ساخت واژه، داوطلب را بگونه ای آموزش دهد که حتی در مواجهه با کلماتی که معنای آن‌ها را نمی‌داند، به راحتی بتواند معنای حدودی آن را تشخیص دهد. این کتاب هم‌اکنون بصورت فایل PDF در اختیار داوطلبین گرامی قرار گرفته است.

 

Grammar (گرامر)

قسمت اول از سوالات گرامر دارای ۲۵ سوال تستی بوده و از داوطلب درباره دانش گرامری او سوال می‌پرسد. پیش از آذرماه ۹۷ سوالات گرامر بصورتی طراحی می‌شد که در هر سوال، زیر چهار عبارت خط کشیده بود که می‌بایست کلمه یا عباراتی که از لحاظ گرامری دارای اشکال بودند انتخاب می‌شدند.

بخش دوم گرامر این آزمون که دارای ۱۵ سوال است به نحوی که جملاتی کامل به عنوان گزینه‌ها به شما ارائه می‌گردد که یکی از این جمله ها از نظر ساختاری نادرست می‌باشد و داوطلب این گزینه را به عنوان گزینه مربوطه انتخاب می‌کند.

 

Reading (درک مطلب)

در بخش سوم که دارای ۲۰ سوال است لازم است داوطلب با مطالعه ۳ الی ۴ متن به سوالات مربوط به هر متن پاسخ صحیح دهد و موضوع این متون غالبا پیرامون مباحث علمی و متنوعی مطرح می‌شود. پرواضح است داشتن دایره لغات گستره‌تر، می‌توانند در این بخش از آزمون، تعیین کننده باشد.

 

Close Test (درک مطلب با متن ناقص)

آخرین بخش از آزمون بصورتی است که متن داده شده دارای ۱۵ الی ۲۰ جای خالی است که می‌بایست متناسب با گزینه‌های داده شده مفهوم جملات را به درستی کامل کنید. لازم به ذکر است این بخش صرفا به مهارت خواندن متن مرتبط نیست و لازم است برای پاسخگویی به بعضی از سوالات این بخش از دانش لغات و گرامر نیز استفاده کنید.

منابع آزمون EPT دانشگاه آزاد

داوطلبین گرامی توجه داشته باشند که این آزمون به دلیل اینکه میان تمام رشته‌ها و گرایش‌ها مشترک است، متن‌ها و لغات مورد سوال بصورت عمومی بوده و از رشته‌ و زمینه خاصی طرح نمی‌شوند. این امر باعث می‌شود تا داوطلبان با فراگیری زبان عمومی و واژگان پرتکرار، به راحتی بتوانند بر مباحث این آزمون مسلط شوند.

مرکز آزمون ای پی تی دانشگاه آزاد منابع زیر را برای آمادگی برای این آزمون معرفی کرده است:

۱- Longman Preparation for the TOEFL (The Paper – based)
۲- Barron’s Essential Words for TOEFL
۳- ۱۱۰۰ Words You Need to Know
۴- ۵۰۴ Essential Words
۵- TOEFL Reading Flash (۲۰۰۱)

اگرچه مرکز آزمون دانشگاه آزاد، منابع آزمون EPT را از کتب رایج معرفی کرده است، در ادامه قصد داریم به دو منبع اصلی که داوطلبین گرامی برای قبولی در آزمون EPT نیاز دارند، بپردازیم:

 

دوره جامع گرامر کنکور زبان دکترا

بی شک داوطلبین دکترا دانشگاه آزاد، قبلا سابقه کنکورها مختلفی را داشته اند و می‌دانند برای کسب قبولی در آزمون‌ها، موثرترین راه و روش، اطلاع از سبک و سیاق سوالات مطرح شده در دوره‌های قبل می‌باشد. آزمون EPT نیز از این قاعده مستثنا نبوده و داوطلبین در دوره‌های گذشته توانستند در دوره‌های گذشته، با تمرکز بر روی سوالات آزمون ای پی تی، به راحتی به نمره قبولی دست پیدا کنند.

داوطلبین با فراگیری دوره جامع گرامر آزمون EPT که توسط استاد حسین پورفخار تدوین و تدریس شده است، بیش از ۹۰۰ تست را از دوره‌های قبل به تقکیک مبحث و موضوع مورد بررسی قرار داده و قادر خواهند بود تا بیش از ۹۵ درصد تست‌های بخش گرامر این آزمون را به درستی پاسخ دهند. تجربه و رضایت داوطلبینی که از این دوره استفاده کرد‌ه‌اند بیانگر این است که تمام نکات گفته شده در هر دوره از آزمون، نه تنها بصورت خلاصه و روان در دوره تدریس شده بلکه با تحلیل و بررسی تست‌های مشابه ادوار گذشته، به راحتی و با صرف کمترین زمان به تسلط کافی رسیده‌اند. این امکان برای داوطلبین گرامی فراهم شده است که دو فصل از این دوره را بصورت رایگان مشاهده کنند و با بررسی دقت و روش تدریس، اقدام به تهیه آن کنند.

همچنین داوطلبین گرامی می‌توانند در دوره‌های حضوری و غیر حضوری آموزش مهارت گرامر شرکت کرده تا بتوانند با تسلط بیشتر در آزمون EPT به موفقیت دست پیدا کنند. می‌توانید جدول کلاس‌ها را از طریق لینک زیر مشاهده کنید:

کتاب واژگان EPT

یکی از مهمترین مشکلاتی که داوطلبین با آن روبرو می‌شوند، دایره واژگان محدود است که نه تنها در بخش واژگان و درک مطلب ایجاد مشکل می‌کند، بلکه حتی در بخش سوالات گرامر نیز، پاسخ به برخی سوالات گرامر را هم غیر ممکن می‌سازد. اکثر داوطلبین مدت زیادی از فضای آموزش و یادگیری زبان انگلیسی به دور بوده اند که باعث شده است برای کسب نمره قبولی در این آزمون، بین منابع مختلف و متعدد سردرگم شده و نتوانند در مدت زمان مناسبی برای این آزمون آماده شوند.

توصیه ای که داوطلبین داریم این است که متناسب با وقت و انرژی خود، تنها روی واژگانی که در هر دوره از آزمون تکرار شده است، تمرکز کنند. با بررسی بیش از ۶۰ هزار کلمه از آزمون‌های سال ۹۵ تا کنون (بیش از ۴۰ دوره)، مجموعه ای بدست آمده است که بر طبق آمار، با مطالعه تعداد مناسبی از این واژگان، داوطلبان به تسلط بر ۵۰ الی ۸۰ درصد تمام این واژگان، دست پیدا خواهند کرد.

در واقع، برخلاف سایر کتب واژگان که بر اساس ترجیح شخصی مولف و ناشر، انتخاب و مرتب شده اند، در این مجموعه، تمامی کلمات تنها بر اساس پرتکرار بودن مرتب شده که باعث می‌شود ترتیب کلمات نیز بسیار حائز اهمیت باشد. بنابرین توصیه‌ای که به داوطلبین داریم این است که در صورتی مدت زیادی از آموزش زبان دور بوده اید و یا اگر مشغله کاری زیاد دارید، با تمرکز بر روی این مجموعه، می‌توانید نمره خود را طبق آمار تا ۴۰ نمره افزایش دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این مجموعه و دریافت نمونه رایگان از کتاب، روی لینک زیر کلیک کنید.

ثبت نام آزمون EPT دانشگاه آزاد

داوطلبین گرامی می‌توانند جهت ثبت‌نام آزمون EPT از طریق سامانه ثبت‌نام آزمون ای پی تی دانشگاه آزاد اقدام کنند.

هزینه آزمون EPT مطابق با آخرین بخشنامه ۸۰ هزار تومان می‌باشد.

محل برگزاری آزمون EPT

مرکز آزمون EPT در شهرهای تهران، شیراز، تبریز، مشهد، اصفهان، اهواز، کرج، کرمان، کرمانشاه، رشت، یزد و همدان در حال برگزاری این آزمون می‌باشند.

زمان ثبت‌نام  آزمون EPT

جدول زمان‌بندی آزمون ای پی تی دانشگاه آزاد بر اساس اطلاعیه سامانه آزمون EPT به شرح زیر است:

زمان برگزاری آزمون EPT در سال ۹۸

دریافت کارت ورود آزمون EPT

بر اساس اطلاعیه سامانه ثبت‌نام آزمون EPT، داوطلبین می‌توانند از روز سه‌شنبه قبل از هر آزمون، نسبت به دریافت کارت ورود به جلسه اقدام کنند.

اعلام نتایج آزمون EPT ای پی تی

داوطلبین می‌توانند نتایج آزمون EPT را پس از ۵ روز از طریق سامانه آزمون ای پی تی (EPT) دریافت کنند.

سوالات متداول شما

۱- من زبانم خیلی ضعیفه در حد صفر! واقعا نمی‌دونم باید چیکار کنم؟ تا حالا چند بار امتحان دادم ولی نمرم بالاتر از ۳۰ نیومده. لطفا راهنمایی کنید.

دوست عزیز، مهمترین عامل در یادگیری شما انگیزه شما برای یادگیریه. با مشاهده و یادگیری رایگان آرشیو سوالات EPT می‌توانید به تسلط قابل توجهی در حل سوالات این آزمون برسید.

چقدر این مطلب براتون مفید بود؟

[تعداد رای دهندگان: ۳ میانگین امتیاز : ۵]

۲- اعتبار این مدرک چه مدت است و آیا خارج از کشور نیز دارای اعتبار است؟

این مدرک از زمان صدور، در داخل کشور به مدت ۲ سال اعتبار دارد و در خارج از کشور فاقد اعتبار است.

چقدر این مطلب براتون مفید بود؟

[تعداد رای دهندگان: ۳ میانگین امتیاز : ۵]

۳- استاد من ۳ ماه بیشتر تا آزمون جامع فرصت ندارم. به نظرتون چقد زمان می‌بره تا بتونم قبول بشم؟ ممنون از راهنماییتون.

دوست عزیز، با تجربه‌ برگزاری دوره‌‌های جمع بندی گرامر، زمان تقریبی آموزش گرامر حدود ۲۰ الی ۳۰ ساعت می‌باشد که در پایان دوره شما قادر خواهید بود علاوه بر سوالات گرامر، واژگان و درک مطلب را با نمره ای دربازه ۶۰ الی ۹۰ بگذرانید.

چقدر این مطلب براتون مفید بود؟

[تعداد رای دهندگان: ۳ میانگین امتیاز : ۵]

۴- استاد من ۷ دوره است که دارم شرکت می‌کنم اما هرکاری کردم نمرم بالاتر از ۴۰ نمیاد. میشه کسی رو فرستاد جای من امتحان بده؟

دوست عزیز، جدای از بحث غیراخلاقی بودن این عمل، لازم به ذکر است که نظارت بر این آزمون به صورت جدی پیگیری می‌شود و در صورت تخلف، نه تنها تا مدتی از شرکت در این آزمون منع می‌شوید بلکه برای ادامه تحصیل نیز به مشکل جدی خواهید خرد.

چقدر این مطلب براتون مفید بود؟

[تعداد رای دهندگان: ۳ میانگین امتیاز : ۵]

۵- استاد میشه فقط با جزوه گرامرتون توی آزمون قبول شد؟ چون من اصلا زبانم خوب و نیست و چون شاغلم، نمیرسم لغت حفظ کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

دوست عزیز، جزوه جامع گرامر شامل بر ۷ فصل و بیش از ۸۰۰ سوال و پاسخ تشریحی است که به صورت ویدیویی ضبط شده تا استفاده دانشجویان راحت‌تر گردد. غیر از آموزش گرامر، در این جزوه سعی شده است تا فن ترجمه و لغات پرکاربرد نیز تدریس شود. تمامی سوالات جزوه دارای ترجمه فارسی بوده که نیاز شما را برای مطالعه منابع مختلف درک مطلب کاملا برطرف می‌کند.

چقدر این مطلب براتون مفید بود؟

[تعداد رای دهندگان: ۳ میانگین امتیاز : ۵]

۶- استاد من ۲۰ روز دیگ امتحان دارم؟ دارم از استرس میمیرم. چطوری میتونم توی این مدت قبول بشم؟ توروخدا راهنمایی کنید.

دوست عزیز، خوشحالم که وقت کافی برای یادگرفتن دارید. جزوه گرامر شامل ۳۰ ساعت تدریس است که لازم حداقل ۲ الی ۳  مرتبه کل این دوره رو مطالعه کنید تا به راحتی از پس امتحان بربیاید.

چقدر این مطلب براتون مفید بود؟

[تعداد رای دهندگان: ۳ میانگین امتیاز : ۵]

۷- کدوم از این منابعی که برای واژگان نوشتید بهتره؟

دوست عزیز، به جرات می‌توان گفت که مشکل محدود بودن دایره واژگان انگلیسی برای داوطلبین این آزمون، بین همه فراگیر بوده و راهکار موثر و مفیدی ارائه نشده است. اما داوطلبینی که از کتاب لغات اختصاصی و پرتکرار آزمون EPT استفاده کردند به خوبی به تاثیر فوق العاده آن بر افزایش نمره در این آزمون واقف هستند. با توجه به اینکه اکثر داوطلبین این آزمون مدت زمان زیادی از مباحث آموزش زبان انگلیسی به دور بوده اند و همچنین در حال حاضر شاغل هستند، این مجموعه باعث شده تا مطالعه هدفمند که در زمانی حدود ۱۰ الی ۱۵ روزه، نه تنها ترس خود را از واژگان از بین ببرند بلکه آن را تبدیل به نقطه قوت خود در قبولی این آزمون کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر، توضیحات کتاب لغات اختصاصی آزمون زبان دکترا را مطالعه کنید.

چقدر این مطلب براتون مفید بود؟

[تعداد رای دهندگان: ۳ میانگین امتیاز : ۵]

چقدر این مطلب براتون مفید بود؟
[تعداد رای دهندگان: ۳ میانگین امتیاز : ۵]