آزمون EPT اولین بار در سال ۱۳۸۶ به طور رسمی در کشور برگزار شد و بعد از آن به طور منظم درواحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی هر ساله برگزار می شود. تا اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۲ این آزمون به صورت فصلی برگزار می‌شد، اما پس از آن هر ماهه این آزمون در حال برگزاری می‌ باشد. به طور مثال در سال ۱۳۹۸ آزمون ای پی تی در ماه های فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر، شهریور، مهر، آبان، آذر، دی و بهمن یعنی مجموعا ۱۰ بار برگزار شد. در ابتدا، مدرک آن تنها برای داوطلبان ورود به مقطع دکتری واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد الزامی بود؛ اما مدتی بعد، ارائه این مدرک برای کلیه متقاضیان دکتری دانشگاه آزاد اسلامی نیز ضروری شد.

قبل از مطالعه ی مقاله، به شما پیشنهاد می کنیم که حتما در ابتدا فایل صوتی زیر را گوش کنید 👇👇👇

آزمون EPT چیست ؟

آزمون EPT چیست

آزمون زبان English Proficiency Test ) EPT ) ویژه داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد اسلامی است و توسط همین دانشگاه به منظور سنجش سطح زبان عمومی متقاضیان برگزار می‌گردد. تمامی دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد در صورت نداشتن مدرک آزمون‌های زبان انگلیسی بین المللی همچون TOEFL & IELTS ، موظف به شرکت در آزمون EPT و کسب حداقل نمره قبولی در این آزمون هستند.

سوالات مطرح شده در آزمون EPT از سطح ساده‌تری نسبت به آزمون های بین المللی انگلیسی برخوردار است. داوطلبین می‌توانند با مشاهده سوالات EPT دوره های گذشته با سطح سوالات این آزمون آشنا شوند.

نکته: لازم به ذکر است اعتبار این آزمون ۲ سال بوده و تنها برای دانشگاه آزاد معتبر می‌باشد.

نمره قبولی آزمون EPT

دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس ضوابط این دانشگاه می‌توانند به دو صورت در آزمون جامع شرکت کنند یا باید حداقل نمره قبولی ۵۰ (۵۰۰) از ۱۰۰ را در آزمون EPT کسب کنند و وارد آزمون جامع شوند یا نمره مشروط ۴۰ (۴۰۰) از ۱۰۰ نمره را به دست آورند و در آزمون جامع شرکت کنند و در فرصتی دیگر نمره قبولی زبان را کسب کنند.

بخشنامه سهمیه ایثارگران در آزمون EPT

طی این بخشنامه، ایثارگران گرامی می‌توانند با احتساب ۱۰ نمره تخفیف، حدنصاب این آزمون را کسب کنند، به عبارت دیگر، معیار نمره مشروطی نمره ۳۰ (۳۰۰) و معیار نمره قبولی ۴۰ (۴۰۰)  از ۱۰۰ نمره خواهد بود.

نکته: لازم به ذکر است که نمره این آزمون گاها از ۱۰۰۰ نمره و گاهی از ۱۰۰ نمره مطرح می‌شود. سامانه آزمون ای پی تی نمرات را بر حسب عددی از ۱۰۰۰ اعلام می‌کند.

نمره قبولی ازمون EPT

ساختار سوالات در آزمون EPT

آزمون ای پی تی در ۳ بخش واژگان (۲۵ سوال) ، گرامر (۴۰ سوال) ، درک مطلب (۲۰ سوال) و کلوزتست (۱۵ سوال) مجموعا ۱۰۰ سوال، داوطلبان را در مدت ۱۴۰ دقیقه مورد سنجش قرار می‌دهد.

تذکر: این آزمون نمره منفی ندارد. پس اگر به صورت شانسی هم شد، یکی از گزینه ها را داخل برگه وارد نمایید.

ساختار سوالات آزمون EPT بدین شرح است:

۱) بخش Vocabulary (واژگان)

این بخش در آزمون EPT  شامل ۲۵ سوال می‌باشد که بصورت چهارگزینه ای شرکت کننده را مورد سنجش قرار می‌دهد به نحوی که فرد می‌بایست از بین گزینه ها گزینه ی صحیح را مشخص نماید.

سوالی که خیلی از داوطلبین از این قسمت دارند این است که آیا با دانش گرامری، می‌توان به گزینه صحیح رسید؟ پاسخ این سوال خیر است، چراکه گزینه‌ها بصورتی طراحی می‌شوند که تنها با استفاده دانش واژگان خود می‌‌توانید به آنها پاسخ دهید.

۲) بخش Grammar (گرامر)

قسمت اول از سوالات گرامر دارای ۲۵ سوال تستی بوده و از داوطلب درباره دانش گرامری او سوال می‌پرسد. پیش از آذرماه ۹۷ سوالات گرامر بصورتی طراحی می‌شد که در هر سوال، زیر چهار عبارت خط کشیده بود که می‌بایست کلمه یا عباراتی که از لحاظ گرامری دارای اشکال بودند انتخاب می‌شدند.

بخش دوم گرامر این آزمون که دارای ۱۵ سوال است به نحوی که جملاتی کامل به عنوان گزینه‌ها به شما ارائه می‌گردد که یکی از این جمله ها از نظر ساختاری نادرست می‌باشد و داوطلب این گزینه را به عنوان گزینه مربوطه انتخاب می‌کند.

۳) بخش Reading (درک مطلب)

در بخش سوم که دارای ۲۰ سوال است لازم است داوطلب با مطالعه ۳ الی ۴ متن به سوالات مربوط به هر متن پاسخ صحیح دهد و موضوع این متون غالبا پیرامون مباحث علمی و متنوعی مطرح می‌شود. پرواضح است داشتن دایره لغات گستره‌تر، می‌توانند در این بخش از آزمون، تعیین کننده باشد.

۴) بخش Close Test (درک مطلب با متن ناقص)

آخرین بخش از آزمون بصورتی است که متن داده شده دارای ۱۵ الی ۲۰ جای خالی است که می‌بایست متناسب با گزینه‌های داده شده مفهوم جملات را به درستی کامل کنید. لازم به ذکر است این بخش صرفا به مهارت خواندن متن مرتبط نیست و لازم است برای پاسخگویی به بعضی از سوالات این بخش از دانش لغات و گرامر نیز استفاده کنید.

مراجع اصلی آزمون EPT دانشگاه آزاد

داوطلبین گرامی توجه داشته باشند که این آزمون به دلیل اینکه میان تمام رشته‌ها و گرایش‌ها مشترک است، متن‌ها و لغات مورد سوال بصورت عمومی بوده و از رشته‌ و زمینه خاصی طرح نمی‌شوند. این امر باعث می‌شود تا داوطلبان با فراگیری زبان عمومی و واژگان پرتکرار، به راحتی بتوانند بر مباحث این آزمون مسلط شوند.

مرکز سنجش دانشگاه آزاد اسلامی کتاب های زیر را برای آمادگی این آزمون معرفی کرده است:

 

۱- Longman Preparation for the TOEFL (The Paper – based)
۲- Barron’s Essential Words for TOEFL
۳- ۱۱۰۰ Words You Need to Know
۴- ۵۰۴ Essential Words
۵- TOEFL Reading Flash (۲۰۰۱)

اگرچه مرکز آزمون EPT دانشگاه آزاد، مراجع آزمون EPT را از کتب رایج معرفی کرده است، در ادامه قصد داریم تا به دو دوره پیشنهادی برای آمادگی هرچه بیشتر برای این آزمون بپردازیم:

 

۱) دوره جامع گرامر :

بی شک داوطلبین دکترا دانشگاه آزاد، قبلا سابقه کنکورها مختلفی را داشته اند و می‌دانند برای کسب قبولی در آزمون‌ها، موثرترین راه و روش، اطلاع از سبک و سیاق سوالات مطرح شده در دوره‌های قبل می‌باشد. آزمون EPT نیز از این قاعده مستثنا نبوده و داوطلبین در دوره‌های گذشته توانستند در دوره‌های گذشته، با تمرکز بر روی سوالات آزمون ای پی تی، به راحتی به نمره قبولی دست پیدا کنند.

داوطلبین با فراگیری دوره جامع ویدیویی گرامر آزمون EPT که توسط استاد حسین پورفخار تدوین و تدریس شده است، بیش از ۹۰۰ تست را از دوره‌های قبل به تقکیک مبحث و موضوع مورد بررسی قرار داده و قادر خواهند بود تا بیش از ۹۵ درصد تست‌های بخش گرامر این آزمون را به درستی پاسخ دهند. تجربه و رضایت داوطلبینی که از این دوره استفاده کرد‌ه‌اند بیانگر این است که تمام نکات گفته شده در هر دوره از آزمون، نه تنها بصورت خلاصه و روان در دوره تدریس شده بلکه با تحلیل و بررسی تست‌های مشابه ادوار گذشته، به راحتی و با صرف کمترین زمان به تسلط کافی رسیده‌اند. این امکان برای داوطلبین گرامی فراهم شده است که دو فصل از این دوره را بصورت رایگان مشاهده کنند و با بررسی دقت و روش تدریس، اقدام به تهیه آن کنند.

همچنین داوطلبین گرامی می‌توانند در دوره‌های حضوری و غیر حضوری آموزش مهارت گرامر شرکت کرده تا بتوانند با تسلط بیشتر در آزمون EPT به موفقیت دست پیدا کنند. می‌توانید جدول کلاس‌ها را از طریق لینک زیر مشاهده کنید:

۲) کتاب واژگان :

یکی از مهمترین مشکلاتی که داوطلبین با آن روبرو می‌شوند، دایره واژگان محدود است که نه تنها در بخش واژگان و درک مطلب ایجاد مشکل می‌کند، بلکه حتی در بخش سوالات گرامر نیز، پاسخ به برخی سوالات گرامر را هم غیر ممکن می‌سازد. اکثر داوطلبین مدت زیادی از فضای آموزش و یادگیری زبان انگلیسی به دور بوده اند که باعث شده است برای کسب نمره قبولی در این آزمون، بین کتاب ها و دوره های مختلف و متعدد سردرگم شده و نتوانند در مدت زمان مناسبی برای این آزمون آماده شوند.

توصیه ای که داوطلبین داریم این است که متناسب با وقت و انرژی خود، تنها روی واژگانی که در هر دوره از آزمون تکرار شده است، تمرکز کنند. با بررسی بیش از ۶۰ هزار کلمه از آزمون‌های سال ۹۵ تا کنون (بیش از ۴۰ دوره)، مجموعه ای بدست آمده است که بر طبق آمار، با مطالعه تعداد مناسبی از این واژگان، داوطلبان به تسلط بر ۵۰ الی ۸۰ درصد تمام این واژگان، دست پیدا خواهند کرد.

در واقع، برخلاف سایر کتب واژگان که بر اساس ترجیح شخصی مولف و ناشر، انتخاب و مرتب شده اند، در این مجموعه، تمامی کلمات تنها بر اساس پرتکرار بودن مرتب شده که باعث می‌شود ترتیب کلمات نیز بسیار حائز اهمیت باشد. بنابرین توصیه‌ای که به داوطلبین داریم این است که در صورتی مدت زیادی از آموزش زبان دور بوده اید و یا اگر مشغله کاری زیاد دارید، با تمرکز بر روی این مجموعه، می‌توانید نمره خود را طبق آمار تا ۴۰ نمره افزایش دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این مجموعه و دریافت نمونه رایگان از کتاب، روی لینک زیر کلیک کنید.

ثبت نام آزمون EPT دانشگاه آزاد

داوطلبین گرامی می‌توانند جهت ثبت‌نام آزمون EPT از طریق سامانه آزمون ای پی تی دانشگاه آزاد اقدام نمایند.

هزینه آزمون EPT مطابق با آخرین بخشنامه ۸۰ هزار تومان می‌باشد.

محل برگزاری آزمون ای پی تی 

مرکز آزمون EPT در شهرهای تهران، شیراز، تبریز، مشهد، اصفهان، اهواز، کرج، کرمان، کرمانشاه، رشت، یزد و همدان در حال برگزاری این آزمون می‌باشند.

زمان ثبت‌نام  آزمون EPT

برای مشاهده زمان برگزاری آزمون EPT مطابق با آخرین اطلاعیه، روی دکمه زیر کلیک کنید:

دریافت کارت ورود به جلسه آزمون EPT

بر اساس اطلاعیه سامانه ثبت‌نام آزمون EPT، داوطلبین می‌توانند از روز سه‌شنبه قبل از هر آزمون، نسبت به دریافت کارت ورود به جلسه اقدام کنند.

اعلام نتایج آزمون ای پی تی

داوطلبین می‌توانند نتایج آزمون EPT را پس از ۵ روز از طریق سامانه آزمون ای پی تی (EPT) دریافت کنند.

10 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • استاد میشه فقط با دوره گرامرتون توی آزمون قبول شد؟ چون من اصلا زبانم خوب و نیست و چون شاغلم، نمیرسم لغت حفظ کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  ۲
  ۱
  • سلام و عرض ادب. دوست عزیز، جزوه جامع گرامر شامل بر ۷ فصل و بیش از ۸۰۰ سوال و پاسخ تشریحی است که به صورت ویدیویی ضبط شده تا استفاده دانشجویان راحت‌تر گردد. غیر از آموزش گرامر، در این جزوه سعی شده است تا فن ترجمه و لغات پرکاربرد نیز تدریس شود. تمامی سوالات جزوه دارای ترجمه فارسی بوده که نیاز شما را برای مطالعه منابع مختلف درک مطلب کاملا برطرف می‌کند.

   ۲
   ۱
 • استاد من ۷ دوره است که دارم شرکت می‌کنم اما هرکاری کردم نمرم بالاتر از ۴۰ نمیاد. میشه کسی رو فرستاد جای من امتحان بده؟

  ۱
  • سلام دوست عزیز، جدای از بحث غیراخلاقی بودن این عمل، لازم به ذکر است که نظارت بر این آزمون به صورت جدی پیگیری می‌شود و در صورت تخلف، نه تنها تا مدتی از شرکت در این آزمون منع می‌شوید بلکه برای ادامه تحصیل نیز به مشکل جدی برخورد خواهید کرد.

   ۲
 • استاد من ۳ ماه بیشتر تا آزمون جامع فرصت ندارم. به نظرتون چقد زمان می‌بره تا بتونم قبول بشم؟ ممنون از راهنماییتون.

  ۵
  ۱
  • اول سلام دوست عزیز! بعدش باید عرض کنم که با تجربه‌ برگزاری دوره‌‌های جمع بندی گرامر، زمان تقریبی آموزش گرامر حدود ۲۰ الی ۳۰ ساعت می‌باشد که در پایان دوره شما قادر خواهید بود علاوه بر سوالات گرامر، واژگان و درک مطلب را با نمره ای دربازه ۶۰ الی ۹۰ بگذرانید.

   ۳
   ۲
 • سلام. با تشکر بابت محتوای خوب و کاملتون. می خواستم بپرسم که اعتبار این مدرک چه مدت است و آیا خارج از کشور نیز دارای اعتبار است؟

  ۵
  • سلام دوست عزیز. خواهش میکنم، تولید محتوای با کیفیت وظیفه ماست. در رابطه با سوالتان باید بگویم که این مدرک از زمان صدور، در داخل کشور به مدت ۲ سال اعتبار دارد و در خارج از کشور فاقد اعتبار است.

   ۵
 • سلام مهندس پورفخار. من زبانم خیلی ضعیفه در حد صفر! واقعا نمی‌دونم باید چیکار کنم ؟ تا حالا چند بار امتحان دادم ولی نمرم بالاتر از ۳۰ نیومده. لطفا راهنمایی کنید. دیگه ناامید شدم. یه راه برای قبولی جلوی پام بزارید خواهشا !

  ۸
  ۱
  • سلام و عرض ادب خدمت شما داوطلب گرامی! مهمترین عامل در یادگیری شما انگیزه شما برای یادگیریه. باید تلاش بیشتری بکنید و قاعدتا وقت بیشتری اختصاص دهید. من به شما پیشنهاد میکنم که داخل صفحه ی دوره ی آمادگی آزمون EPT بروید. در آنجا هر آنچه را که شما برای قبولی در آزمون ای پی تی به آن نیاز دارید، گذاشته ایم به علاوه یک مسیر جامع برای قبولی در ازمون ای پی تی ترسیم کرده ایم که کار شما را ساده تر می کند.

   ۵
   ۳

امکان ارسال نظر وجود ندارد.