راهنمای ثبت نام آزمون msrt

سر تیتر مطالب

آزمون MSRT (ام اس ار تی) وزارت علوم

آزمون M(Ministry of Science, Research and Technology) MSRTبه معنی «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» است. این آزمون پیش از این با نام MCHE (Ministry of Culture and Higher Education) به معنی «وزارت فرهنگ و آموزش عالی» برگزار می‌شد. کلیه دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم وزرات بهداشت، این آزمون را برای مصاحبه دکتری و شرکت در آزمون جامع دکتری لازم و معتبر می‌دانند. تمامی دانشجویان و متقاضیان مقطع دکتری در صورت نداشتن مدرک بین المللی زبان انگلیسی همچون TOEFL & IELTS ، موظف به شرکت در آزمون ام اس ار تی و کسب حداقل نمره قبولی در آن هستند.

منابع آزمون MSRT مشابه منابع آزمون‌های زبان انگلیسی بین المللی می‌باشد با این تفاوت که سطح سوالات مطرح شده در آزمون MSRT از سطح ساده‌تری برخوردار است. داوطلبین می‌توانند با استفاده از سوالات MSRT با سطح سوالات این آزمون آشنا شوند. لازم به ذکر است اعتبار این آزمون ۲ سال بوده و تنها در ایران معتبر می‌باشد.

نمره قبولی آزمون MSRT

طبق آخرین تغییرات بخشنامه دانشگاه‌های معتبر کشور، حداقل نمره قبولی در آزمون MSRT و سایر آزمون‌ها معتبر در جدول زیر آورده شده است. در حال حاضر به دلیل هزینه‌بر و سخت‌تر بودن آزمون‌‌های بین المللی نظیر IELTS و TOEFL، این تلقی در بین دانشجویان وجود دارد که آزمون‌ MSRT از لحاظ علمی سطح ساده‌تری دارد اما طبق آمار اعلام شده تنها ۲۰ درصد از داوطلبان در هر دوره قادر به کسب نمره حداقلی در این آزمون هستند. برای اعتبارسنجی مدرک آزمون MSRT، موسسات و دانشگاه‌ها می‌توانند از طریق کدرهگیری مربوط به هر کارنامه، از صحت و اعتبار آن مطلع شوند.

ساختار آزمون MSRT

این آزمون از ۱۰۰ نمره است که در مدت زمان ۱۱۰ دقیقه می‌بایست به سوالات آن پاسخ داده شود. این آزمون بدون احتساب نمره منفی است به همین دلیل به داوطلبان توصیه می‌کنیم که به همه سوالات پاسخ دهند.

این آزمون از سه قسمت تشکیل شده است:

بخش شنیداری (Listening Comprehension)

در این قسمت از آزمون که معمولا در ۲ یا ۳ بخش مطرح می‌شود، به گونه‌ای است که صدای پخش شده از بلندگو‌های حوزه امتحانی، بخشی از یک دیالوگ و یا مونولوگ بوده که داوطلبین پس از اتمام زمان هر پخش، به سوال هر بخش پاسخ ‌می‌دهند، زمان پاسخ‌گویی در این بخش، ۴۰ دقیقه در نظر گرفته شده است.

گرامر و ساختار (Structure and Written Expression)

این بخش از آزمون، دارای ۳۰ سوال است که نیمی از آن بصورت سوالات تستی چهارگزینه‌ای و بخشی دیگر دارای جملاتی است که زیر ۴ بخش از کلمات یا عبارات آن خط کشیده شده و لازم است که داوطلب با درک گرامری خود، پاسخ غلط را از بین گزینه‌ها انتخاب کند، برای پاسخ‌گویی به این بخش، ۲۰ دقیقه زمان در نظر گرفته شده است.

مهارت درک مطلب (Reading comprehension)

در این بخش که دارای ۲ یا ۳ متن می‌باشد، نیاز است داوطلب با درک مفهوم و جزئیات متن به سوالات پرسیده شده به درستی پاسخ داده شود. نکته تعیین کننده در این بخش این است که برای مدیریت کردن زمان خواندن متون این بخش، ابتدا سوالات پرسیده شده بعد از هر متن را خوانده و متناسب با سوالات به خواندن متن مشغول شوید. این بخش دارای ۴۰ سوال بوده که لازم است داوطلبین در مدت ۵۰ دقیقه، به آنها پاسخ دهند.

منابع آزمون MSRT

داوطلبین گرامی توجه داشته باشند که این آزمون به دلیل اینکه میان تمام رشته‌ها و گرایش‌ها مشترک است، متن‌ها و لغات مورد سوال بصورت عمومی بوده و از رشته‌ و زمینه خاصی طرح نمی‌شوند. این امر باعث می‌شود تا داوطلبان با فراگیری زبان عمومی و واژگان پرتکرار، به راحتی بتوانند بر مباحث این آزمون مسلط شوند. اگرچه مرکز آزمون MSRT وزارت علوم، منابع آزمون MSRT را از کتب رایج معرفی کرده است، در ادامه قصد داریم به دو منبع اصلی و فوق العاده موثر که داوطلبین گرامی برای قبولی در آزمون MSRT نیاز دارند، بپردازیم:

 

دوره جامع گرامر کنکور زبان دکترا

داوطلبین با فراگیری دوره جامع گرامر زبان انگلیسی ویژه داوطلبین آزمون زبان دکترا، که در آن بیش از ۹۰۰ تست از ادوار قبل آزمون زبان دکترا (EPT,MSRT,MHLE) مورد بررسی قرار گرفته، قادر خواهند بود تا بیش از ۱۰۰ درصد تست‌های بخش گرامر این آزمون را به درستی پاسخ دهند. تجربه و رضایت داوطلبینی که از این دوره استفاده کرد‌ه‌اند بیانگر این است که تمام نکات گفته شده در هر دوره از آزمون، نه تنها بصورت خلاصه و روان در دوره تدریس شده بلکه با تحلیل و بررسی تست‌های مشابه ادوار گذشته، به راحتی و با صرف کمترین زمان به تسلط کافی رسیده‌اند. داوطلبین گرامی می‌توانند این دوره را بصورت دوره‌های خصوصی و یا آنلاین از طریق همین وبسایت فرا بگیرند.

 

کتاب لغات اختصاصی آزمون زبان دکترا

داوطلبینی که دارای تجربه شرکت در چندین دوره از این آزمون را دارند، به خوبی می‌دانند مطالعه و خواندن کتب لغت مانند ۵۰۴ و یا ۱۱۰۰ نتوانسته بطور موثر باعث افزایش دایره لغات داوطلبین و در نتیجه آن، افزایش نمرات آنها در این آزمون شود. تجربه نشان داده‌ است که اکثر داطلبین آزمون زبان MSRT، مدت زیادی از فراگیری زبان انگلیسی به دور بوده اند، که همین امر باعث سردرگمی و نگرانی داوطلبین در مواجهه با سوالات این آزمون می‌گردد.

توصیه ما به داوطبین این است که از زمان و فرصت خود به صورت هدفمند استفاده کنند، به عبارت دیگر، با فراگیری واژگان پرتکرار تسلط خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن افزایش دهند. کتاب لغات اختصاصی آزمون زبان دکترا (EPT,MSRT,MHLE)، با بررسی بیش از ۴۵۰۰۰ کلمه از آزمون‌های ادوار قبل که بر اساس تکرار و اهمیت دسته بندی شده، توانسته است تا داوطلبین را در مدت زمان حدود ۲ الی ۳ هفته، تا رسیدن به تسلط فوق العاده‌ای یاری کند. این واژگان با منطق و بر اساس تکرار دسته بندی شده و این باعث می‌شود تا داوطلب از وقت خود بصورت هدفمند و بهینه استفاده کند. در ضمن در این کتاب، با آموزش پسوندها و پیشوندها توانسته است با آموزش ساخت واژه (ساخت اسم، صفت و قید)، داوطلب را بگونه ای مسلط کند که حتی کلماتی که معنای آن‌ها را نمی‌داند، به راحتی بتواند معنای حدودی آن را تشخیص دهد. می‌توانید توضیحات بیشتر درباره این کتاب را از اینجا مطالعه کنید.

 

آرشیو نمونه سوالات آزمون MSRT

داوطلبین گرامی می‌توانند از طریق لینک زیر به آرشیو سوالات MSRT که از مهمترین منابع آزمون MSRT می‌باشد، بصورت کاملا رایگان دسترسی داشته باشند. تمامی دوره‌های برگزار شده به همراه پاسخ تشریحی جامع و رایگان در اختیار داوطلبین گرامی قرار گرفته است.

ثبت نام آزمون MSRT

برای ثبت نام و شرکت در این آزمون لازم است با مراجعه به وبسایت سامانه ثبت‌ نام آزمون MSRT وزارت علوم (سامانه سجاد)  اقدام به ایجاد حساب کاربری کنید. برای ثبت نام مدارکی همچون عکس پرسنلی، تصویر آخرین مدرک تحصیلی، تصویر کارت ملی و صفحه‌ی اول شناسنامه باید در حساب کاربریتان آپلود گردد. پس از بررسی معتبر بودن این مدارک توسط مرکز آزمون، می‌توانید تاریخ و مکان مورد نظر برگزاری آزمون را انتخاب کنید.

طبق آخرین اطلاعیه، هزینه آزمون ۶۰ هزار تومان است که بصورت آنلاین پرداخت می‌شود.

توجه :ساختن پروفایل و همچنین ارسال پیام فقط در روز و ساعت اداری امکان پذیر می باشد (شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ الی ۱۶) بعد از ساعت ۱۶ و روزهای تعطیل امکان ایجاد پروفایل و ثبت‌نام وجود ندارد. در انتخاب تاریخ و حوزه آزمون دقت لازم را داشته باشید  چون انصراف یا تغییر تاریخ و تغییر حوزه آزمون امکان پذیر نمی باشد.

 

محل برگزاری آزمون MSRT

در حال حاضر این آزمون در شهر‌های تهران، اهواز، مشهد، تبریز، بابلسر، زاهدان، شیراز، همدان، قم، رشت، اصفهان، کرمانشاه، کرمان، اراک، اردبیل، یزد، کیش، بیرجند، خرم آباد، سنندج، قزوین، ایلام، گرگان، کاشان، سمنان برگزار می‌گردد.

 

زمان ثبت نام و برگزاری آزمون MSRT

این مرکز آزمون زمان‌های برگزاری را بصورت ماه به ماه اعلام می‌کند در نتیجه برای اطلاع از زمان برگزاری و همچنین ثبت‌نام پیش از تکمیل ظرفیت حوزه‌ها لازم است داوطلبان وبسایت این مرکز را مرتباً چک کنند.

تفاوت آزمون MSRT و TOILIMO

بسیاری از داوطلبان در انتخاب آزمون مناسب‌تر دچار سردرگمی می‌شوند لذا لازم است تفاوت بین آزمون‌های مختلف را بررسی کرده و آزمون مدنظر را انتخاب کنند. بین آزمون‌های زبان مقطع دکتری، آزمون‌های MSRT و TOLIMO دارای شهرت بیشتری هستند که از لحاظ ساختار آزمون  و نمره دهی سیستم‌های متفاوتی دارند.

یکی از مهمترین تفاوت‌ها، بخش Writing یا همان بخش نوشتاری است که در آزمون TOLIMO مورد سنجش قرار می‌گیرد و به عنوان بخش جداگانه‌ای گزارش می‌شود درحالی که در آزمون MSRT این بخش وجود ندارد. در نتیجه برای داوطلبانی که مهارت لازم برای نوشتن به زبان انگلیسی را دارا نیستند پیشنهاد نمی‌شود در آزمون TOLIMO شرکت کنند.

نمره دهی TOLIMO بر اساس نمره‌ای بین ۳۱۰ و ۶۷۷ گزارش می‌شود که لازم است داوطلبان نمره بالاتر از ۵۱۰ را کسب کنند، این درحالی است که نمره دهی آزمون MSRT عددی بین ۰ تا ۱۰۰ است که در اغلب دانشگاه‌ها باید حداقل نمره ۵۰ کسب شود.

سوالات متداول شما

۱- با سلام استاد من چندین دوره هست که دارم MSRT میدم ولی هیچ جوره نمرم بالای ۴۰ نمیاد. تا یکی دوماه دیگم باید آزمون جامع بدم. برام تبدیل به کابوس شده. میشه یکی دیگه رو جای خودم بفرستم امتحان بده؟!

دوست عزیز، جدای از بحث غیر اخلاقی بودن این عمل، لازم به ذکر است این عمل در واقع جعل مدرک و هویت تلقی شده، و در صورت اثبات، ابطال نتیجه آزمون ، درج در پرونده تحصیلی و بین ۲ الی ۱۰ سال از شرکت در این آزمون منع خواهید شد.

۲- استاد برای بخش شنیداری چیکار میشه کرد؟ منبع خاصی معرفی می‌کنید که بشه زودتر به نتیجه رسید؟

دوست عزیز، مهارت پیدا کردن در شنیداری هرزبانی از جمله انگلیسی، عملی نیست که در کوتاه مدت قابل اجرا باشد. لازم است شما حدود ۲ الی ۳ ماه پیش از آزمون برای تقویت این مهارت اقدام کنید و کتب شنیداری و یا Listening موجود در بازار می‌تواند در این امر به شما کمک کنند. نکته طلایی برای تقویت این مهارت این است که همواره لغات و عبارات را با تلفظ صحیح انگلیسی به خاطر بسپارید.

۳- استاد این جزوه‌ای که خودتون نوشتید میشه فقط با خوندن این قبول شد؟

دوست عزیز، جزوه تألیف شده شامل بیش از ۹۰۰ تست دوره‌های گذشته با ترجمه و پاسخ کاملا تشریحی است که بصورت ویدیویی آموزش داده شده است که علاوه بر پوشش کامل مباحث گرامر، لغات پرتکرار و فن ترجمه در این جزوه آموزش داده می‌شود تا شما را از سردرگمی و انتخاب بین منابع مختلف بی‌نیاز می‌کند.

۴- استاد من ۲ دوره‌ست که مجبور شدم به شهر دیگه ای برای آزمون برم چون تهران خیلی زود ظرفیت‌هاش پر میشه. همین رفت و آمد باعث شده استرس بگیرم و ۲ دوره رو خراب کنم. میشه لطفا راهنمایی بفرمایید.

دوست عزیز، شهر تهران به‌دلیل تعداد بالای شرکت کنندگان، معمولا در روز‌های اولیه ثبت نام تکمیل ظرفیت می‌شود. لذا لازم است اطلاعیه‌های مرکز آزمون MSRT را دنبال کنید که در ساعات اولیه ثبت‌نام بتوانید بدون مشکل اقدام به ثبت‌نام کنید.