نمونه سوالات آزمون mhle با پاسخ تشریحی | دانلود رایگان پاسخ تشریحی سوالات mhle | نمونه سوالات mhle با جواب تشریحی رایگان | سوالات آزمون mhle | نمونه سوالات mhle

آزمون MHLE مخفف (Ministry of Health Language Exam)  می باشد که آزمون عمومی زبان انگلیسی مربوط به وزارت بهداشت و درمان است. این آزمون مخصوص دانشجویانی است که متقاضی شرکت در دوره دکتری  PHD و دکترای تخصصی مربوط به رشته های علوم پزشکی هستند. همچنین دانشجویان شاخه های زیر گروه  علوم پزشکی و یا زیست شناسی نیز که تمایل به شرکت در دوره دکتری دارند لازم است که در این آزمون شرکت کرده و نمره قابل قبول ارائه دهند. گواهی آزمون MHLE ، در زمان مصاحبه دکتری و یا قبل از برگزاری آزمون جامع دکتری، توسط کلیه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور قابل پذیرش و معتبر می باشد. مدرک این آزمون برای دانشگاه‌های ایران تا ۲ سال معتبر است.

سر تیتر مطالب

نمره قبولی آزمون MHLE

بر اساس مصوبه سال ۹۸ ، نمره قبولی در این آزمون از ۵۵ به ۶۰ افزایش یافته و همچنین نمره مشروطی نیز از ۴۹ به ۵۴ رسیده است که لازم است داوطلبان گرامی، با توجه به این تغییر در نمرات قبولی، آمادگی خود را برای این آزمون افزایش دهند.

نمونه سوالات mhle با پاسخ تشریحی

ساختار سوالات آزمون MHLE

از لحاظ ساختار، آزمون MHLE بسیار شبیه به آزمون زبان MSRT بوده سطح آن در حد آزمون زبان تافل می باشد. این آزمون از ۱۰۰ نمره است که در مدت زمان ۹۰ دقیقه می‌بایست به سوالات آن پاسخ داده شود. این آزمون بدون احتساب نمره منفی است به همین دلیل به داوطلبان توصیه می‌کنیم که به همه سوالات پاسخ دهند.

این آزمون از سه قسمت تشکیل شده است:

  • بخش مهارت شنیداری (Listening Comprehension) شامل ۳۰ سوال شنیداری

این بخش از آزمون از چند بخش تشکیل شده است که شامل مونولوگ و یا دیالوگ بین چند نفر (معمولا ۲ نفر) با لهجه آمریکایی است که پس از پایان هربخش، داوطلب به سوالات مربوطه پاسخ دهد.

  • واژگان، گرامر و ساختار (vocabulary, Structure and Written Expression) شامل ۴۰  تست

شامل ۲۰ سوال لغت و ۲۰ سوال مربوط به گرامر می باشد. این بخش از آزمون دارای ۲ تیپ سوال است، بخش اول دارای سوالات ۴ گزینه ای و بخش دوم دارای متن‌هایی که دارای ۴ عبارتی است که زیر آن خط کشیده شده و از ۱ تا ۴ شماره گذاری شده‌است و لازم است که هرکدام از گزینه‌ها که از لحاظ گرامر غلط است انتخاب شود.

  • مهارت درک مطلب (reading comprehension) شامل ۳۰ تست

این بخش آزمون معمولا دارای ۴ بخش آکادمیک و دانشگاهی بوده که این متون غالبا در زمینه‌های Health & Medical می‌باشد. در نتیجه داشتن دایره لغت فراگیر بخصوص در حوزه پزشکی بسیار تعیین کننده خواهد بود.

برای قبولی در آزمون MHLE از چه منابعی استفاده کنیم؟

داوطلبین گرامی توجه داشته باشند که این آزمون به دلیل اینکه توسط وزارت بهداشت برگزار می‌شود، مباحث و متن‌ها نیز متناسب با گرایش‌های مرتبط با رشته دانشجویان مطرح می‌گردد. به تعبیر دیگر، داشتن دانش و مطالعه متون تخصصی این حوزه کمک شایانی در فهم و درک متون این آزمون خواهد کرد که به دلیل گستردگی موضوعات، منبع مشخصی جهت افزایش دایره واژگان تخصصی این حوزه وجود ندارد.

داوطلبینی که به هر دلیل در این زمینه مطالعه‌ای نداشته اند، می‌توانند با تقویت دایره لغات عمومی و همچنین مباحث گرامر به راحتی نمره قبولی را کسب کنند. در ادامه به دو منبع اصلی که داوطلبین در دوره‌های برگزار شده توسط استاد پورفخار، استفاده کرده و با نمرات بالا قبول شده اند، اشاره می‌کنیم:

۱- دوره جامع گرامر کنکور زبان دکترا

در این دوره با تدریس کتاب جامع گرامر زبان انگلیسی ویژه داوطلبین آزمون زبان دکترا، که در آن بیش از ۸۰۰ تست از آزمون‌های دوره‌های قبل مورد بررسی قرار گرفته، قادر خواهید بود تا بیش از ۹۰ درصد تست‌های بخش گرامر این آزمون را به درستی پاسخ دهید. ناگفته نماند که سطح سوالات مطرح شده در آزمون MHLE نسبت به آزمون MSRT دارای سطح ساده‌تری می‌باشد که در نتیجه امکان اخذ نمره در بخش گرامر را افزایش می‌دهد. داوطلبین گرامی می‌توانند این دوره را بصورت حضوری و یا آنلاین از طریق همین وبسایت فرا بگیرند.

۲- کتاب لغات اختصاصی آزمون زبان دکترا

داوطلبینی که دارای تجربه شرکت در چندین دوره از این آزمون را دارند، به خوبی می‌دانند مطالعه و خواندن کتب لغت مانند ۵۰۴ و یا ۱۱۰۰ نمی‌تواند باعث افزایش نمره آنها در سر امتحان شود، چراکه هیچ تضمینی وجود ندارد که حتما و الزاما از این منابع سوال طرح شود. پیشنهادی که برای داوطلبین داریم، استفاده از کتاب لغات اختصاصی آزمون زبان دکتراست. در این کتاب، با بررسی بیش از ۴۵۰۰۰ کلمه از آزمون‌های دوره‌های قبل که بر اساس تکرار دسته بندی شده، توانسته ایم به مجموعه ای جامع دست پیدا کنیم که باعث شده است داوطلبین با صرف زمان حدود ۲ الی ۳ هفته، پیشرفت چشمگیری در این زمینه داشته باشند چرا که لغات با منطق و بر اساس تکرار دسته بندی شده و این باعث می‌شود تا داوطلب از وقت خود بصورت هدفمند و بهینه استفاده کند. در ضمن در این کتاب، با آموزش پسوندها و پیشوندها توانسته ایم تا با آموزش ساخت واژه، داوطلب را بگونه ای مجهز کنیم که حتی کلماتی که معنای آن‌ها را نمی‌داند، به راحتی بتواند معنای حدودی آن را تشخیص دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این کتاب اینجا کلیک کنید.

تفاوت آزمون MHLE و MSRT

به داوطلبان رشته‌های علوم پزشکی پیشنهاد می‌شود که بهتر است در آزمون MHLE شرکت کنند چراکه متون مورد سوال در این آزمون در حیطه تخصصی همین رشته‌هاست و دانش لغات تخصصی در این زمینه‌ها می‌تواند امتیاز برتری شما با سایر شرکت‌کنندگان باشد. همچنین داوطلبانی که قصد دارند در آزمون دکتری تخصصی در دانشگاه دولتی و آزاد شرکت کنند، توصیه می‌شود که در آزمون MSRT شرکت کنند به دلیل اینکه آزمون MHLE توسط دانشگاه آزاد معتبر دانسته نمی‌شود و لازم است مدرک MSRT ارائه شود.

مزیت مهمتر آزمون MSRT نسبت به MHLE تعداد دفعات برگزاری آزمون در سال است، آزمون MSRT معمولا بین ۹ الی ۱۰ مرتبه در سال برگزار می‌گردد این درحالی است که آزمون MHLE تنها ۶ مرتبه در سال برگزار می‌گردد.

نحوه ی ثبت‌نام در آزمون MHLE

برای ثبت‌نام در آزمون MHLE لازم است داوطلب دارای مدرک کارشناسی ارشد و یا دکترای حرفه ای در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی, دامپزشکی و یا علوم آزمایشگاهی باشد.

برای ثبت نام و شرکت در این آزمون لازم است با مراجعه به وبسایت مرکز آزمون وزارت علوم به نشانی وب سایت این آزمون اقدام به ایجاد حساب کاربری کنید. برای ثبت نام مدارکی همچون عکس پرسنلی، تصویر آخرین مدرک تحصیلی، تصویر کارت ملی و صفحه‌ی اول شناسنامه باید در حساب کاربریتان آپلود گردد. پس از بررسی معتبر بودن این مدارک توسط مرکز آزمون، می‌توانید تاریخ و مکان مورد نظر برگزاری آزمون را انتخاب کنید.

طبق آخرین اطلاعیه، هزینه آزمون ۷۵ هزار تومان است که بصورت آنلاین پرداخت می‌شود.

نتیجه آزمون کمتر از یک هفته منتشر می‌شود و توسط کد رهگیری هرکارنامه، دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی قادر به تایید اعتبار و صحت این آزمون هستند.

تاریخ برگزاری آزمون های MHLE

زمان برگزاری آزمون MHLE سال ۹۸

سوالات متداول در رابطه با آزمون MHLE

- استاد آیا سوالات آزمون از منبع خاصی طرح میشه که بتونیم همونو فقط بخونیم؟

دوست عزیز، در سال‌های اخیر رویه طرح سوالات بگونه‌ای بوده است که طراحان سعی کرده اند از منابع خارجی نظیر مقالات ژورنال‌های معتبر و مجلات علمی مطرح دنیا سوال طرح کنند. در نتیجه داوطلبانی که ارتباط بیشتری با این منابع دارند می‌توانند در این آزمون نمرات بالاتری را کسب کنند.

- برای بخش شنیداری چیکار میشه کرد؟ منبع خاصی معرفی می‌کنید که بشه زودتر به نتیجه رسید؟

دوست عزیز، مهارت پیدا کردن در شنیداری هرزبانی از جمله انگلیسی، امری نیست که در کوتاه مدت بتوان تغییر قابل توجهی در آن ایجاد کرد. لازم است شما حدود ۲ الی ۳ ماه پیش از آزمون برای تقویت این مهارت اقدام کنید و کتب شنیداری و یا Listening موجود در بازار می‌تواند در این امر به شما کمک کنند. نکته طلایی برای تقویت این مهارت این است که همواره لغات و عبارات را با تلفظ صحیح انگلیسی به خاطر بسپارید و گوش خود را در معرض مکالمات به زبان انگلیسی قرار دهید.

- استاد این جزوه‌ای که خودتون نوشتید میشه فقط با خوندن این قبول شد؟

دوست عزیز، جزوه تألیف شده شامل بیش از ۸۰۰ تست دوره‌های گذشته با ترجمه و پاسخ کاملا تشریحی است که بصورت ویدیویی آموزش داده شده است که علاوه بر پوشش کامل مباحث گرامر، لغات پرتکرار و فن ترجمه در این جزوه آموزش داده می‌شود تا شما را از سردرگمی و انتخاب بین منابع مختلف بی‌نیاز می‌کند.

- استاد من ۲ دوره‌ست که مجبور شدم به شهر دیگه ای برای آزمون برم چون تهران خیلی زود ظرفیت‌هاش پر میشه. همین رفت و آمد باعث شده استرس بگیرم و ۲ دوره رو خراب کنم. میشه لطفا راهنمایی بفرمایید.

دوست عزیز، شهر تهران به‌دلیل تعداد بالای شرکت کنندگان، معمولا در روز‌های اولیه ثبت نام تکمیل ظرفیت می‌شود. لذا لازم است اطلاعیه‌های مرکز آزمون MHLE را دنبال کنید که در ساعات اولیه ثبت‌نام بتوانید بدون مشکل اقدام به ثبت‌نام کنید

- استاد من خیلی وقته زبان نخوندم و کلا یادم رفته، دایره لغت ضعیفی دارم. چطور میتونم برای آزمون لغت یاد بگیرم؟

دوست عزیز، مشکل شما، مسئله خیلی از داوطلبین است. توصیه می‌شود از کتاب لغات اختصاصی آزمون زبان دکترا استفاده کنید تا تاثیر آن را در کوتاه مدت(حدود ۲ الی ۳ هفته) در درک متون مختلف انگلیسی ببنید. برای اطلاع از جزئیات و توضیحات تکمیلی اینجا کلیک کنید.